09.08.2018

Budynek pasywny – co to jest, co warto wiedzieć

zobrazowanie domu pasywnego

Według Instytutu Badań Strukturalnych co ósma osoba w Polsce ma problem z ogrzaniem swojego domu zimą. Sumarycznie 2,5 mln osób skazanych jest na tak zwane ubóstwo energetyczne. W wielu przypadkach jego powodem jest mieszkanie w budynkach nieefektywnych energetycznieI)https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ubostwo-energetyczne-w-polsce-na-czym-polega/d8rdmnn.

Podstawą walki z ubóstwem energetycznym są programy termomodernizacji budynków, które pozwalają na zmniejszenie nakładów niezbędnych do ogrzewania budynków. Dzięki warstwie izolacyjnej ciepło nie ucieka tak szybko, co oznacza, że do ogrzewania można zużyć mniej paliwa.

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania oraz coraz większe znaczenie ekologii rośnie popularność budynków pasywnych.

Czym jest budynek pasywny

Za budynek pasywny uznawany jest dom, którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/metr kwadratowy rocznie a na energię pierwotną, konieczną do przygotowania ciepłej wody, zasilanie urządzeń w domu itp. nie przekracza 120 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie.

Jest to znacznie większa wydajność niż wymagana w przypadku domów energooszczędnych, gdzie górnym limitem wydatków energetycznych na ogrzewanie jest 40 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Dla standardowych budynków wydatek ten sięga nawet 180 kilowatogodzin na metr kwadratowy.

Kluczem do wydajności energetycznej domu pasywnego jest wyjątkowej jakości izolacja, która nie dopuści do wycieku nawet najmniejszej ilości ciepła.

Kwestia projektu

Choć teoretycznie każdy budynek można zaprojektować tak, by był pasywny, w praktyce najłatwiej jest to osiągnąć projektując taki dom od zera. Dobrą praktyką jest przeszklenie południowych ścian i umieszczenie tam pomieszczeń mieszkalnych, podczas gdy na ścianie północnej ulokowane są pomieszczenia techniczne i ciągi komunikacyjne. W ten sposób możliwe jest maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania.

Konieczne jest również zastosowanie możliwie najbardziej szczelnych okien, które nie dopuszczą do uciekania ciepła na zewnątrz. Ściany również muszą być ocieplone izolacją możliwie najwyższej jakości, lub też o odpowiedniej grubości. Uzyskanie wydajności energetycznej domu pasywnego przy zastosowaniu zwykłego styropianu wiązałoby się z położeniem warstwy grubej nawet na 40 centymetrów. Przy zastosowaniu styropianu grafitowego (najwyższej jakości izolacyjnej) warstwa ta musiałaby wynieść 25 centymetrówII)https://muratordom.pl/budowa/dom-energooszczedny/czym-sie-rozni-dom-pasywny-od-domu-energooszczednego-aa-WuVy-Q8Wc-twPm.html.

Istotna jest również bryła budynku. Domy pasywne pozbawione są kolumienek, wykuszy czy zdobień. Pożądana jest możliwie prosta bryła, której ściany jest łatwo ocieplić i które nie dają wiele przestrzeni na utratę ciepła.

Elementem optymalizacji wykorzystania ciepła jest system odzyskiwania ciepła odpadowego, na przykład z klimatyzacji i wentylacji, które również pozwala na rozsądniejsze zarządzanie energią w domu pasywnym.

   [ + ]

I.https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ubostwo-energetyczne-w-polsce-na-czym-polega/d8rdmnn
II.https://muratordom.pl/budowa/dom-energooszczedny/czym-sie-rozni-dom-pasywny-od-domu-energooszczednego-aa-WuVy-Q8Wc-twPm.html