16.08.2019

Najlepszy dach na panele fotowoltaiczne: czy twój dach jest odpowiedni?

Czy myśleliście o tym, jak można obniżyć rachunki za prąd, a jednocześnie pomóc chronić środowisko? Jeśli tak, to na pewno słyszeliście o panelach fotowoltaicznych. Jednak, jeśli nie macie wielkiego podwórka, na którym można zainstalować panele na konstrukcji naziemnej, na pewno myślicie o panelach montowanych na dachu. Jaki rodzaj dachu jest najlepszy do montażu paneli? Czy Twój dach idealnie nadaje się do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Najprostsza odpowiedź brzmi: nie. Żaden dach nie jest idealny do montażu paneli. Taki dach do rzadkość. Jako że produkcja prądu z energii słonecznej w gospodarstwach domowych to zjawisko nadal stosunkowo nowe, zarówno inwestorzy jak i firmy budowlane wciąż decydują się na tradycyjne konstrukcje dachów i takie podejście trudno będzie zmienić w krótkim czasie.

Dachowe instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, a więc i konstrukcje dachów prawdopodobnie niedługo zmienią się na te lepiej dostosowane do montażu paneli (szczególnie, że władze Kalifornii wprowadziły wymóg instalacji paneli fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach od roku 2020). Na razie jednak, zanim zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną należy przenalizować kilka czynników.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed montażem paneli:

 • Orientacja dachu
 • Kąt nachylenia dachu
 • Wiek konstrukcji
 • Powierzchnia dachu
 • Materiał pokrycia
 • Zacienienie

Orientacja

Orientacja dachu to ważna kwestia. W Ameryce Północnej, powierzchnie dachowe skierowane na południe (180 stopni) to idealna sytuacja, ponieważ panele umieszczone na takim dachu wytwarzają energię przez cały dzień. Panele zamontowane na powierzchniach skierowanych na zachód/ wschód generować będą więcej energii po południu, jednak będzie to wydajność o ok. 10-20% mniejsza niż w przypadku dachu o orientacji południowej.

Mimo mniejszej ilości generowanej energii, nie milkną dyskusje o tym czy w dłuższej perspektywie dachy skierowane ku zachodowi nie mają przewagi nad dachami południowymi. O ile panele skierowane na południe faktycznie generują najwięcej energii w ciągu całego dnia, powierzchnie skierowane ku zachodowi produkują najwięcej prądu po południu, a to właśnie wtedy zapotrzebowanie na energię jest największe.

Jednak nawet jeśli wasz dach zwrócony jest na zachód, nie jest to czynnik decydujący. Po prostu należy pamiętać, że najwyższa produkcja prądu zaczyna się w takim przypadku ok. godz. 14.00, a nie w południe, jak to jest przy panelach na dachach o orientacji południowej. Jeśli chcemy wykorzystać powierzchnię skierowaną zarówno na zachód jak i na wschód, możemy zainstalować panele na obu powierzchniach, maksymalizując w ten sposób produkcję energii.

Powierzchnia

Podobnie jak w przypadku orientacji na strony świata, wielkość dachu decyduje o liczbie montowanych paneli. Typowa instalacja stosowana w USA posiada moc 5 kW, czyli składa się na nią 20 paneli o mocy 250W każdy. Powierzchnia pojedynczego panelu wynosi ok. 1,4m2, a więc do całej instalacji będziemy potrzebować dachu o powierzchni ok. 28m2.

Kąt nachylenia

Nachylenie dachu nie wpływa specjalnie na ilość energii jaką są w stanie wytworzyć panele. Może jedynie decydować o konieczności montażu ewentualnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych lub komplikować sam proces montażu paneli. Idealna wartość kąta nachylenia dachu wynosi 30 stopni.

Jeśli kąt nachylenia dachu jest większy, proces montażu jest trudniejszy i bardziej niebezpieczny. Jeśli nachylenie dachu jest mniejsze, konieczne będzie zamontowanie dodatkowych elementów umożliwiających ustawienie paneli pod odpowiednim kątem, co z kolei podraża koszt instalacji.

Wiek dachu

Większość instalacji fotowoltaicznych oferowanych jest z gwarancją na okres 20-25 lat, czyli tyle samo, co większość powierzchni dachowych. Problemem w przypadku części instalacji jest fakt, że dopiero po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznych klienci uświadamiają sobie, iż w ciągu kolejnych kilku lat niezbędny jest remont ich dachów.

Dlatego to właśnie przed rozpoczęciem montażu należy sprawdzić wiek istniejącej konstrukcji dachowej. Jeśli dach ma więcej niż pięć lat, być może należy rozważyć jego remont przed montażem paneli. Jeśli odłożymy taki remont w czasie, przeprowadzenie go w przyszłości będzie droższe, gdyż do kosztów remontu dojdzie demontaż i ponowny montaż paneli. Dlatego też wcześniejsze planowanie pomoże nam zaoszczędzić zarówno czas i pieniądze.

Zacienienie

To wydaje się być oczywiste – jeśli nasz dom postawiony został na zacienionej działce, panele fotowoltaiczne nie będą w pełni realizować swego zadania. Cień może nie być problemem w regionach pustynnych jak Arizona, ale na Południu Stanów, gdzie gęsto rosną pokaźnych rozmiarów dęby i magnolie może okazać się to poważnym problemem.

W takim wypadku należy rozważyć dwa rozwiązania:

 1. Ostrożne przycięcie gałęzi, co – jeśli mieszkamy w regionach południowych – może okazać się i tak dobrym pomysłem, ze względu na nadchodzący sezon huraganów. Ewentualnie, można do tego zadania wynająć firmę profesjonalnie zajmującą się przycinaniem drzew.
 2. Przyłączenie się do zbiorowego projektu fotowoltaicznego.

Pokrycie dachowe

Materiały okrywające dach do ostatni punkt na liście do sprawdzenia przed decyzją o fotowoltaice. Panele mogą być montowane w zasadzie na każdym pokryciu dachowym, jednak materiał z jakiego jest wykonane pokrycie dachu decydować będzie o nakładzie kosztów i pracy.

Najlepsze pokrycia dachowe do montażu paneli:

 1. Pokrycia kompozytowe
 2. Pokrycia z blachy
 3. Dachówka
 4. Pokrycia bitumiczne i żwirki dachowe
 5. Pokrycia drewniane

Dachy kompozytowe

Pokrycie kompozytowe to najbardziej popularne rozwiązanie, a więc i stosunkowo łatwy sposób montażu paneli fotowoltaicznych. Powierzchnie z kompozytu lub materiałów bitumicznych zawierają włókno szklane lub celulozę. Elastyczność i trwałość tych materiałów sprawia, że jest to jedno z najlepszych pokryć do montażu paneli.

Pokrycia z blachy

Pokrycia dachowe montowane na zatrzask to kolejny materiał, który doskonale sprawdzi się w przypadku montażu paneli słonecznych. Zatrzaski ułatwiają montaż paneli dachowych, a brak wkrętów znacząco obniża koszt ich montażu. Ponadto, promienie słoneczne, które nie padają na powierzchnię fotowoltaiczną, a na powierzchnię samego dachu, odbijają się od niego, co zapewnia odpowiednią izolację.

Dachówki

Dachówka to kolejne bardzo popularne pokrycie dachowe, które może być wykonane z różnych materiałów. Materiał, z którego wykonana jest dachówka zdecyduje o kosztach robocizny w przypadku montażu fotowoltaiki. Przykładowo, mocowanie konstrukcji na dachówkach glinianych może być droższe niż w przypadku dachówek betonowych.

Pokrycia bitumiczne i żwirek

Pokrycia bitumiczne i żwirek to typowe wykończenia dachów płaskich. O ile montaż stelaży paneli fotowoltaicznych na takim dachu nie jest specjalnie trudny, należy pamiętać, że panele montuje się pod kątem 30 stopni. Instalacja paneli na dachach płaskich wymaga montażu dodatkowej konstrukcji zapewniającej odpowiednie nachylenie paneli, co stanowi dodatkowy składnik ceny instalacji fotowoltaicznej. Jednak w przypadku leasingu paneli, koszt ten stanowi niewielką część miesięcznej raty.

Gonty drewniane

W niektórych regionach gonty to powszechnie stosowane pokrycie dachowe. Ze względu na zagrożenie pożarowe na tego rodzaju pokryciu nie zaleca się montażu paneli fotowoltaicznych. Co więcej, przepisy niektórych stanów wręcz zabraniają instalacji systemów fotowoltaicznych na drewnianych pokryciach dachowych, a niektóre firmy odmawiają montażu fotowoltaiki w takim przypadku nawet jeśli lokalne przepisy dopuszczają takie rozwiązanie.

Wtedy należy rozważyć wymianę pokrycia dachu na materiały kompozytowe lub panele blaszane. Można również, jak już wspomniano, przyłączyć się do zbiorowego projektu fotowoltaicznego.

Podsumowanie

Obecnie nie ma idealnych dachów do montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli rozważamy instalację fotowoltaiki, należy zwrócić uwagę na charakterystykę naszego dachu, czyli na:

– orientację: Idealnym dachem jest dach skierowany na południe, jednak instalacja paneli po stronie zachodniej lub łączony układ zachodnio-południowy również jest możliwy.

– powierzchnię dachu: Bez względu na to czy dach ma orientację południową czy zachodnią, do instalacji odpowiedniej liczby paneli fotowoltaicznych potrzebna będzie powierzchnia ok. 28m2.

– kąt nachylenia: Idealny kąt to 30 stopni. Ostrzejszy kąt może wymagać dodatkowych prac, natomiast płaskie dachy – dodatkowych elementów w stelażu konstrukcji.

– wiek dachu: Sprawdźcie kiedy montowany był wasz dach. Jeśli jest starszy niż pięć lat, warto rozważyć jego remont przed instalacją fotowoltaiki.

– zacienienie: Duże zadrzewienie ogranicza wydajność paneli. Trzeba rozważyć samodzielne przycięcie gałęzi lub wynajęcie do tego celu fachowców.

– materiał pokrycia: Pokrycia kompozytowe i blaszane to najlepsza podstawa do montażu fotowoltaiki. Nie zaleca się montażu paneli na pokryciach drewnianych. Co więcej, większość firm nie podejmie się montażu fotowoltaiki na dachu o drewnianym pokryciu.

Źródło: SunPower