15.10.2018

UE deklaruje wojnę z odpadami z tworzyw sztucznych

Co roku Europejczycy wytwarzają 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, ale mniej niż 30% z nich poddawana jest recyclingowi. Na całym świecie tworzywa sztuczne stanowią 85% śmieci zostawianych na plażach[1].

Cytując komisarza Fransa Timmermansa, „Brukseli zależy na wyeliminowaniu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, których wyprodukowanie zajmuje pięć sekund, używanie trwa pięć minut, a rozpad 500 lat”. Chodzi głównie o takie przedmioty, jak słomki do napojów, butelki, a także wyjątkowo chętnie używane przez kawiarnie kubki do kawy, pokrywki i mieszadła. Na „czarną listę” trafiły także sztućce i opakowania na wynos.

Narastający problem plastikowych odpadów zauważono już jakiś czas temu, jednak dopiero teraz politycy zdecydowali się na bardziej zdecydowane kroki, mające poprawić sytuację, która staje się tragiczna. Chyba wszyscy znają ją zdanie, którego autorstwo przypisuje się byłemu holenderskiemu dyplomacie: „Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, za 50 lat będziemy mieli w oceanach więcej plastiku niż ryb.”

Komisja Europejska planuje działania na kilku płaszczyznach.

Jedną z nich jest promowanie i wspieranie działań ułatwiających dostęp do wody z kranów na ulicach miast Europy, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na butelkowaną wodę, a tym samym zredukować liczbę plastikowych butelek.

Inne działania mają zwiększaniu świadomość konsumentów i zachęcać ich do sortowania tworzyw sztucznych, które nadają się do recyklingu. Państwa członkowskie UE zostaną zobowiązane do monitorowania i zmniejszania poziomu odpadów, które mogą trafić  do mórz.

UE planuje także przeznaczyć 100 mln euro na badania nad możliwościami recyklingu.

Niezależnie od tego, trwają pracę nad dodatkowym opodatkowaniem tworzyw sztucznych. Zysk mógłby być jednym ze sposobów, w jaki Bruksela wypełniłaby lukę w wysokości 13 mld euro w budżecie po wycofaniu się Wielkiej Brytanii z UE.

Plany Brukseli zakładają, aby do roku 2030 recyclingowi poddawanych było  55% wszystkich tworzyw sztucznych, a państwa członkowskie zmniejszyły zużycie plastikowych worków z 90 do 40 sztuk rocznie na osobę – już do roku 2026.

[1] https://www.theguardian.com/environment/2018/jan/16/eu-declares-war-on-plastic-waste-2030