17.01.2019

Zanieczyszczenie plastikami w oceanach – jest gorzej niż sądzono

Oceany są zanieczyszczone tworzywami sztucznymi bardziej niż sądzono. Przekraczający oczekiwania poziom zanieczyszczenia plastikami stwierdzono ostatnio nawet na dnie rowu Mariańskiego[1].

Obszar badań i pierwsze wnioski

Naukowcy przebadali głębiny rowu Mariańskiego na zachodnim Pacyfiku, w pobliżu Challenger Deep, czyli najniższego, znanego  miejsca na powierzchni Ziemi. Nawet tam odkryto wysoki poziom obecności tzw. mikroplastików – kawałków różnych tworzyw sztucznych o rozmiarach poniżej 5 milimetrów.

Mikroplastiki to najczęściej mikrowłókna z syntetycznych tkanin, ziarna granulatów stosowanych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych czy dodawanych do kosmetyków. Zalicza się też do nich fragmenty powstające w czasie powolnego rozkładu wyrobów z tworzyw sztucznych, na przykład butelek z PET[2].

Sztuczne tworzywa zanieczyszczają najbardziej odległe i najgłębsze miejsca na planecie – mówią chińscy naukowcy, biorący udział w badaniach. Ich zdaniem strefa hadalowa (hadal lub ultraabisal – najgłębsza strefa występująca w oceanach. Zaczyna się od głębokości 6000 metrów, obejmuje głównie rowy oceaniczne[3]) potencjalnie może stać się jednym z największych depozytów mikroplastików na Ziemi, o nieznanym, ale raczej szkodliwym wpływie na ten delikatny ekosystem”.

Naukowcy z Instytutu Nauk i Inżynierii Morskiej z chińskiego Hainanu zebrali próbki wody i osadów z głębokości od 2500 m do 11000 m. Analiza, której wyniki opublikowano w czasopiśmie Geochemical Perspectives Letters, wykazała, że ​​zawarość mikroplastików zwiększa się wraz ze wzrostem głębokości. Na dnie rowu Mariańskiego stwierdzono do 2200 sztuk na litr osadu i średnio 13 sztuk na litr w wodzie.

Mikroplastiki zagrażają nie tylko oceanom

Inne przeprowadzone niedawno badania wykazały, że oddziaływanie mikroplastików na człowieka na jest o wiele bardziej zauważalny niż sądzono. Cząsteczki znaleziono w szwajcarskich górach, lodzie arktycznym, wodzie z kranu i ludzkim kale.

Większość mikrodrobin była włóknami o długości kilku milimetrów, pochodzących najprawdopodobniej z odzieży, butelek i opakowań. Najczęściej spotykanym tworzywem był poliester, w wodzie najpowszechniej występujących zanieczyszczeniem były kawałki politereftalanu etylenu (PET).

[1] https://www.theguardian.com/environment/2018/dec/20/plastic-pollution-mariana-trench-deepest-point-ocean

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroplastik

[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Hadal_(geografia)