05.02.2019

Zmiany klimatyczne a wrodzone wady serca

Wyższe temperatury – wynik zmian klimatycznych – mogą przełożyć się na wzrost liczby dzieci urodzonych z wadami serca. Bezpośrednią przyczyną ma być narażenie matek na podwyższone temperatury w czasie ciąży. American Heart Association w opublikowanych badaniach spodziewa się znacznego wzrostu tego efektu w latach 2025-2035.

Naukowcy ocenili, że ekspozycja ciężarnych kobiet na podwyższone temperatury tylko w samych Stanach Zjednoczonych może przełożyć się na 7 tys. dodatkowych przypadków wrodzonych wad serca.

Badania, które przeprowadzono na zwierzętach wykazały, że nadmierna temperatura może powodować śmierć komórek płodu i  negatywnie wpływać na białka, które odgrywają kluczową rolę w jego rozwoju.

Najwyższe zagrożenie występowania wad wrodzonych, stwierdzono u matek, których ciąża przypada na okres wiosenny i letni.

Badania częściowo opierały się na wcześniejszych pracach, które wykazały, że gdy temperatura powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie, rośnie ryzyko urodzenia dziecka z chorobami serca. Udowodniono także, że podwyższona temperatura  naraża ciężarne na przedwczesne rozwiązanie a także wpływa na niską masę urodzeniową dziecka.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w Narodowym Studium Przeciwdziałania Wadom Urodzenia w dużym, wieloetapowym, populacyjnym badaniu, które badało czynniki termiczne na rozwój wad wrodzonych. Wyniki porównali z danymi dotyczącymi klimatu udostępnionymi przez rządu USA.

„Nasze odkrycia podkreślają niepokojący wpływ zmiany klimatu na zdrowie człowieka i konieczność pozostania w gotowości do radzenia sobie ze wzrostem zachorowań „ -powiedział autor badania, dr Shao Lin z Uniwersytetu Albany. „Chociaż badanie to ma charakter wstępny, byłoby rozsądne dla kobiet we wczesnych tygodniach ciąży, aby uważać na siebie w gorących dniach roku” – dodał.

W oparciu o prognozy klimatyczne, całe Stany Zjednoczone staną w obliczu wyższych niż dotychczas średnich temperatur, co spowoduje jeszcze poważniejsze zagrożenie dla zdrowia publicznego[1].

 

[1] https://edition.cnn.com/2019/01/30/health/climate-change-congenital-heart-defects-study/index.html