08.11.2018

Arabia Saudyjska inwestuje w auta na prąd

Państwowy fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej zainwestuje miliard dolarów w Lucid Motors, firmę z Doliny Krzemowej, której ambicją jest konkurować swoim elektrycznym samochodem z Teslą[1].

We wrześniu Saudowie podpisali wstępną umowę w kwestii zastrzyku gotówki, prawie osiem razy przekraczającego fundusze, jakie przez 9 lat działania udało się zebrać Lucidowi. Firma w 2020 r. planuje ruszyć z produkcją luksusowego elektrycznego auta o nazwie Lucid Air.

Transakcja z saudyjskiem funduszem ma dla przyszłości Lucid Motors zasadnicze znaczenie. Firma w zeszłym roku usiłowała znaleźć prywatnych inwestorów dla sfinansowania przygotowania seryjnej, ale operacja zakończyła się niepowodzeniem. Inwestycja Saudów prawdopodobnie pozwoli kontynuować prace.

Zgodnie ze wstępną umową Lucid Motors wykorzysta pieniądze  na ukończenie prac inżynieryjnych i testowanie systemu Lucid Air. Celem jest także budowa fabryki w Casa Grande w Arizonie, rozpoczęcie produkcji i sprzedaży detalicznej.

To nie pierwsze pieniądze, które Arabia Saudyjska inwestuje w elektromobilność. Państwowe fundusze z tego kraju są już dużym inwestorem w Tesli. Kilka tygodni temu Elon Musk poinformował, że Saudyjczycy przejęli prawie 5% udziałów w jego firmie. Musk dodał, że Saudyjczycy starali się o to od prawie dwóch lat, co – jego zdaniem – jest dowodem na dużą determinację inwestorów, żeby wejść w biznes związany z elektrycznymi samochodami.

Samochód Lucid Air został po raz pierwszy zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Los Angeles w 2016 r. Rok 2017 upłynął firmie na tworzeniu prototypu i wypuszczaniu coraz to ciekawszych informacji technicznych na temat samochodu.

Model podstawowy Lucid Air ma kosztować około 60 000 USD[2].

[1] https://www.theverge.com/2018/9/17/17869450/lucid-motors-saudi-arabia-deal-tesla

[2] https://www.cnbc.com/2018/09/17/saudi-wealth-fund-invests-1-billion-in-lucid-motors.html