Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy od jej powierzchni (mocy) oraz jej wykorzystania czyli nasłonecznienia miejsca, w którym panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane.
Ile kosztuje panel fotowoltaiczny
W przypadku paneli koszty nie ograniczają się jedynie do zakupu samych urządzeń. Bardzo często konieczne jest wzmocnienie konstrukcji dachu lub montaż osobnych rusztowań podtrzymujących panele. Niezbędnym warunkiem jest skierowanie instalacji w stronę Słońca – czyli w Polsce na południe oraz zamontowanie jej pod optymalnym kątem. Z tego względu wiele budynków może być niezdatnych do instalacji tego typu rozwiązania, gdyż nie mają odpowiedniego dachu.
Dodatkowo, konieczne jest zamontowanie urządzeń umożliwiających połączenie domowego źródła z siecią energetyczną. Przede wszystkim jest to inwerter, przekształcający prąd stały, produkowany przez panele w prąd zmienny, który płynie w sieci. Przy większych inwestycjach warto jest rozważyć zakup magazynu energii – dużego, domowego akumulatora, który pozwoli przechować nadmiar energii produkowany w godzinach maksymalnego nasłonecznienia, by zużyć ją w miarę potrzeby, wieczorem lub w nocy. Domowe akumulatory są w sprzedaży od kilku lat, jednak jest to ciągle bardzo droga impreza.
Opłacalność
O opłacalności instalacji paneli fotowoltaicznych decyduje przede wszystkim czas ich pracy oraz ceny energii elektrycznej – tej z sieci, której nie kupimy, bo mamy ją z własnego źródła oraz cena odkupu, za którą sprzedamy nadmiar własnej produkcji. Ta druga cena zależy od systemu wsparcia, który panuje w danym kraju. Przy założeniu eksploatacji na 100 proc. możliwości, założonej mocy instalacja o mocy 3kWh zwraca się w Polsce po 12 latach użytkowaniaI)https://www.budujemydom.pl/kolektory-sloneczne/21218-czy-fotowoltaika-jest-oplacalna.
Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki
Podstawowym narzędziem zwiększania opłacalności inwestycji w fotowoltaikę jest efekt skali czyli budowanie większych instalacji o wyższej mocy. Takie źródła przestają służyć wyłącznie zaspokajaniu potrzeb energetycznych użytkowników i nadmiar energii oddają do sieci. Podstawowy model wsparcia dla małych instalacji w wielu krajach daje właścicielowi możliwość odsprzedaży nadmiaru energii po gwarantowanej cenie, wyższej od rynkowej. W Polsce jednak takiego modelu nie wprowadzono. Za oddaną energię właścicielowi przysługuje jedynie rabat, zwany opustem, przy zakupie równoważnej ilości energii z sieci.
Argumentem za inwestycją w panele fotowoltaiczne może być również rozwój elektromobilności. Możliwość ładowania samochodu elektrycznego z paneli słonecznych w praktyce oznaczał nie tylko obniżone rachunki za prąd, ale również znaczącą redukcję kosztów eksploatacji auta. Zgodnie z obecnymi trendami, ocenia się, że opłacalność inwestycji w fotowoltaikę powinna rosnąć.
I. | ↑ | https://www.budujemydom.pl/kolektory-sloneczne/21218-czy-fotowoltaika-jest-oplacalna |