12.02.2019

Firma wydobywająca bitcoiny osiągają zyski dzięki zielonej energii

Niemiecka firma Northern Bitcoin ograniczyła koszty wydobycia bitcoina do 2.700 USD za jednostkę waluty wykorzystując zieloną energię w swym oddziale w ośrodku Lefdal Mine w norweskiej miejscowości Måløy.

Obecnie koszt wydobycia kryptowalut przyprawia o coraz silniejszy ból głowy zarówno firmy wydobywcze jak i zwolenników tej waluty. Stare rosnący hashrate wyśrubował wymagania zarówno sprzętowe jak i energetyczne do tego stopnia, że wydobycie bitcoina staje się coraz trudniejsze. Przy obecnych trendach, organizacje specjalizujące się w wydobyciu bitcoina dokonują znaczących inwestycji w odnawialne źródła energii i innowacyjne technologie w celu cięcia kosztów.

Norwegia, idealną lokalizacją dla pozyskiwania zielonej energii

W swoim nowym projekcie firma Northern Bitcoin nawiązała współpracę z ośrodkiem przetwarzania danych Lefdal w celu stworzenia najbardziej wydajnej energetycznie konfiguracji wydobywczej w Europie. Ten ekologiczny obiekt, bazujący w 100% na zielonej energii, to była kopalnia minerałów wykorzystująca zimne wody z norweskich fiordów do chłodzenia swoich systemów oraz energię z siłowni wodnej do zasilania swoich urządzeń i sprzętu.

Sam obiekt usytuowany jest we wnętrzu góry, co – według przedstawicieli firmy – stanowi naturalną barierę ochronną przed takimi zagrożeniami jak np. atak impulsem elektromagnetycznym. W tym projekcie Northern Bitcoin wykorzystuje koparki Antminer S9 ASICs umieszczone w mobilnych kontenerach, które można transportować pomiędzy różnymi lokalizacjami, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak czytamy w raporcie magazynu Forbes, Northern Bitcoin podaje, że ograniczył koszty wydobycia bitcoina do 2.700 USD za jednostkę. Jest to niebagatelne osiągnięcie, zważywszy że obecnie cena bitcoina oscyluje wokół 5.000 USD. Według informacji prezentowanych na portalu CryptoCompare, obecnie zyski z wydobycia są niezwykle niskie. Średni koszt wykopania jednego bitcoina osiąga, a nawet przekracza wartość 7.000 USD.

Według badania przeprowadzonego przez bank Morgan Stanley na początku tego roku, próg rentowności wydobycia bitcoina to 8.600 USD. Najniższe średnie koszty odnotowuje się w Chinach i Arabii Saudyjskiej, gdzie osiągane są wyniki rzędu 3.000 USD za wydobycie jednej jednostki waluty. Natomiast w Australii średni koszt wydobycia bitcoina przekracza 10.000 USD[1].

[1] https://coincentral.com/bitcoin-mining-firm-is-using-green-energy-to-realize-impressive-profits/

Elizabeth Gail