19.12.2019

Ignitis Group nagrodzona za największą litewską inwestycję w Polsce w 2019 roku

Ignitis Group, międzynarodowa energetyczna grupa kapitałowa, jedna z największych grup energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego, zdobyła nagrodę w konkursie Polish Business Awards, którego celem jest wyróżnienie polskich i litewskich firm rozwijających wzajemne relacje gospodarcze. Grupa otrzymała nagrodę w kategorii „Największa litewska inwestycja w Polsce 2019” za budowę zlokalizowanej na terenie województwa pomorskiego farmy wiatrowej Pomerania. Ósma edycja konkursu odbyła się 4 grudnia w Ambasadzie RP w Wilnie.

 

Do udziału w konkursie Ignitis Group zgłosiła Ambasador RP na Litwie, doceniając wpływ Ignitis Group na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Zdobyta nagroda jest potwierdzeniem dobrych stosunków gospodarczych łączących Polskę i Litwę.

 

Litwa od lat jest naszym kluczowym partnerem. Ważnym elementem naszej współpracy są inwestycje w polski sektor energii odnawialnej. Cieszymy się, że w tym ważnym dla nas obszarze, możemy pracować z tak dynamicznie rozwijającą się i konkurencyjną w skali światowej grupą energetyczną. Bardzo cenimy relacje z Ignitis Group. Serdecznie gratuluję nagrody i mam nadzieję, że współpraca polsko-litewska będzie dalej przynosiła liczne korzyści i jak najwięcej okazji do wspólnych działań – Urszula Doroszewska, Ambasador RP na Litwie

 

Nagroda, którą otrzymaliśmy, jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Jednym z priorytetów strategii Ignitis Group 2030 jest zwiększenie możliwości wytwarzania energii odnawialnej. Chcemy, aby dzięki tym działaniom, zarówno Litwa, jak i Polska coraz bardziej rozwijały się w obszarze “smart energy”. Wierzymy, że razem z naszymi polskimi partnerami możemy osiągnąć wielki postęp w tej dziedzinie. To wyróżnienie jest dla nas dowodem, że jesteśmy na dobrej drodze. Mamy nadzieję, że w przyszłości czekają nas równie udane wspólne projekty – Darius Maikštėnas Ignitis Group CEO i Prezes Zarządu

 

Farma wiatrowa Pomerania o mocy 94 MW rozpocznie działalność w 2021 roku. Inwestycja wygrała aukcję zorganizowaną przez — polskiego regulatora — Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i uzyskała wsparcie dla projektów energii odnawialnej. Całkowity koszt projektu szacuje się na 127 mln euro. Farma wiatrowa Pomerania jest drugim co do wielkości parkiem wiatrowym budowanym obecnie w Polsce i będzie w stanie produkować energię wystarczającą dla około 160 tys. gospodarstw domowych przez cały rok.

 

Źródło: Notatka prasowa