Badanie udowodniły, że serca młodych mieszkańców miast zawierają miliardy toksycznych cząstek pochodzących z zanieczyszczonego powietrza.
Nawet wśród najmłodszych, w tym w grupie trzylatków, można było zauważyć uszkodzenia w komórkach mięśni w tym także w sercu. Badanie sugerowały, że te bogate w żelazo cząstki, wytwarzane przez pojazdy i przemysł, mogą być podstawą do potwierdzenia korelacji pomiędzy zanieczyszczonym powietrzem a chorobami serca.
Obecność nanocząstek może stanowić poważny problem. Ponad 90% światowej populacji żyje w stałym kontakcie z toksycznym powietrzem. Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia, która nazwała problem globalnym i uznała za „ stan zagrożenia dla zdrowia publicznego ”.
Prof. Barbara Maher z Uniwersytetu w Lancaster powiedziała: „To w pewnym sensie wstępne badanie, ale ustalenia były zbyt ważne, aby bagatelizować te informacji”. Maher i jego współpracownicy odkryli w 2016 r., że te same nanocząsteczki były obecne w ludzkim mózgu i były związane z uszkodzeniem podobnym do choroby Alzheimera, inną chorobą związaną z zanieczyszczeniem powietrza.
Profesor największe zagrożenie widzi wśród najmłodszej badanej grupie pacjentów:
„Mamy już dowody, które świadczą o bardzo wczesnym stadium uszkodzenia zarówno serca, jak i mózgu”…” Cząsteczki są wstanie uzyskać dostęp do obu narządów (serca i mózgu) i spowodować patologiczne uszkodzenia”.
O tym, że zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na cały nasz organizm wiadomo było już po badaniach przeprowadzanych w 2018 r. gdzie stwierdzono cząsteczki zanieczyszczenia powietrza w łożyskach kobiet, które poddano badaniu po urodzeniu dziecka.
W ramach badania, recenzowanego i opublikowanego w czasopiśmie Environmental Research , przeanalizowano tkankę serca pobraną od 63 młodych ludzi, którzy zginęli w wypadkach drogowych, ale nie doznali urazu klatki piersiowej. Mieszkali w Mexico City, gdzie panuje wysokie zanieczyszczenie powietrza, a ich średni wiek wynosił 25 lat.
Badania przeprowadzono w dwóch głównych częściach: obliczenie liczby obecnych nanocząstek bogatych w żelazo; i patrząc na ich położenie w tkance i związane z tym uszkodzenia. Liczba znalezionych cząstek wynosiła od 2 do 22 mld na gram suszonej tkanki; a ich obecność była od dwóch do dziesięciu razy wyższa u mieszkańców Meksyku niż u dziewięciu osób kontrolnych, którzy mieszkali w mniej zanieczyszczonych miejscach.
Naukowcy z zespołu badawczego poinformowali, że „ekspozycja na nanocząsteczki wydaje się być bezpośrednio związana z wczesnym i znaczącym uszkodzeniem serca”.