21.12.2021

Trendy na 2022 rok w fotowoltaice

Ostatnie kilka miesięcy w branży OZE były czasem burzliwych dyskusji i zmian. Stoimy przed wyzwaniami nowych regulacji prawnych, mając nadzieję, że w świetle rosnących cen energii kwestia OZE będzie nabierać coraz większego znaczenia.

Z poziomu dystrybutora fotowoltaiki w kończącym się roku zauważyliśmy pewne trendy w rozwiązaniach fotowoltaicznych, które w 2022 roku zapewne przybiorą na sile.

 

Systemy balastowe – Dome 6.10 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Klientów

Rosnące moce modułów fotowoltaicznych są nierozerwalnie powiązane z rosnącymi wymiarami. Niemal wszyscy producenci modułów PV dłuższych niż 2 metry zalecają mocowanie ich po długiej stronie. Montaż niezgodny z instrukcją może wpłynąć na negatywne rozpatrzenie roszczeń gwarancyjnych w przypadku ich uszkodzenia.

Firma K2, partner Manitu Solar wychodzi naprzeciw tym wymogom i wprowadza nowe systemy balastowe Dome 6.10 na dachy płaskie z możliwością montażu modułów w 1/4 długości. Ten trend na pewno będzie przybierał na sile w 2022 roku.

– W branży fotowoltaicznej niezwykle ważny jest rozwój i otwartość na nowe technologie w obszarze konstrukcji oraz systemów montażowych. Stąd liderzy rynku nieustannie śledzą światowe trendy, poszukują nowych rozwiązań, najlepszych partnerów oraz dostawców. K2 zawsze jest o krok przed konkurencją, dlatego cenimy sobie ich rozwiązania i zawsze rekomendujemy – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający Manitu Solar Sp. z o. o.

 

Magazyny energii – wspierane rządowymi programami

Magazyny energii zabezpieczają przed przerwami w dostawie energii. Zapewniają odporność na wszelkie awarie zasilania, anomalie pogodowe oraz inne niespodziewane wydarzenia. Współpracują również z agregatami prądotwórczymi. Dlatego coraz bardziej takie rozwiązania stają się popularne. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą zabezpieczać się przed ogromnymi stratami na skutek braku prądu.

Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zatwierdził program, który zakłada przyznanie dofinansowania na inwestycje mające na celu stabilizowanie sieci elektroenergetycznej poprzez inwestycje w magazyny energii. Na inwestycje w tym obszarze operatorzy sieci będą mogli otrzymać dotacje pokrywające nawet do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

Beneficjentem tego programu będą operatorzy systemów dystrybucyjnych. O ile unijne prawo ogranicza operatorom sieci możliwości wykorzystywania magazynów do działalności na rynku energii, o tyle dopuszcza tego rodzaju inwestycje, aby modernizować i stabilizować sieć.

Wszyscy mamy coraz większą świadomość jak korzystnym rozwiązaniem są magazyny energii. Dlatego nie dziwi fakt, że cieszą się one dużym wsparciem ze strony Państwa i coraz większym zainteresowaniem ze strony naszych Klientów – mówi Piotr Kisiel.

 

Znaczenie falowników hybrydowych przybiera na sile…

W przypadku inwerterów hybrydowych jest możliwość gromadzenia energii elektrycznej w akumulatorach, co powoduje, że jest to bardzo korzystne dla Klientów ostatecznych. Nadmiar generowanej energii nie jest przesyłany do sieci operatora, ale pozostaje do dyspozycji w przypadku, gdy nagle nie ma prądu. Wówczas energia zgromadzona w akumulatorach jest bardzo przydatna. Zalet falowników hybrydowych jest wiele. Przede wszystkim falownik hybrydowy zmniejsza koszty i powoduje, że system fotowoltaiczny jest mniej skomplikowany. Poza tym Inteligentne oprogramowanie takiego falownika pozwala na zaprogramowanie okresów ładowania akumulatora wyłącznie wtedy, kiedy jest to dla nas korzystne. Duża korzyścią jest także możliwość obsługi instalacji za pomocą specjalnie dedykowanej aplikacji.


 – Zauważyliśmy, że coraz częściej pojawiają się zapytania o falowniki hybrydowe. Znając zalety takiego rozwiązania jest to zrozumiałe. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i już w nadchodzącym roku w naszej ofercie również przewidzieliśmy falowniki hybrydowe różnych producentów. Między innymi; GoodWe Seria ET – trójfazowy falownik hybrydowy, który współpracuje z wysokonapięciowymi bateriami m.in. serii HVM oraz HVS producenta BYD dostępnymi od nowego roku, Fronius GEN24 – jedno i trójfazowe warianty falowników hybrydowych, które podobnie współpracują z wysokonapięciowymi magazynami energii BYD, SolarEdge RWS – trójfazowa hybryda współpracująca z niskonapięciowymi bateriami m.in. serii LVS także producenta BYD – mówi dyrektor zarządzający Manitu Solar Sp. z o. o.