04.06.2018

Magazyny energii

elektrownia

Zadaniem magazynu energii elektrycznej, jak zresztą każdego magazynu, jest gromadzenie nadwyżek kiedy to możliwe, i oddawanie ich kiedy to potrzebne. Magazynowanie energii elektrycznej na dużą skalę jest wyjątkowo trudne i uciążliwe, jednak z punktu widzenia właściwej pracy sieci elektroenergetycznej – jak najbardziej wskazane.

Jednym z największych wyzwań dla sieci energetycznych jest niedopasowanie produkcji do zużycia energii. W szczytach konsumpcji obciążenie sieci gwałtownie rośnie, by maleć w momentach wysokiej produkcji, a niskiego zużycia. Energetycy bardzo tych zmian obciążenia nie lubią i chwytają się różnych sposobów, by je złagodzić.

Ekstremalnym przykładem skoku obciążenia jest zjawisko, w Wielkiej Brytanii zwane TV pick-up, gdy równoczesne włączenie setek tysięcy elektrycznych czajników w trakcie przerwy na reklamę w telewizji powoduje gwałtowny skok zapotrzebowania na moc.

Podczas największego tego typu skoku 4 lipca 1990 roku, w trakcie przerwy przed rzutami karnymi w półfinałowym meczu piłkarskich mistrzostw świata między Anglii a RFN zapotrzebowanie na Wyspach Brytyjskich wzrosło o 2800 megawatówI)https://en.wikipedia.org/wiki/TV_pickup.

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi rozwiązania tego problemu jest zastosowanie magazynów w postaci elektrowni szczytowo-pompowych. W czasie, gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie, elektrownia taka zużywa ją na przepompowywanie wody ze zbiornika dolnego do górnego. Gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta, woda z górnego zbiornika spływa, napędzając turbiny i oddając zgromadzoną energię.

Jednak budowa tego typu obiektów wymaga szczególnego ukształtowania terenu. W wielu krajach nie pozwala ono jednak na budowę większej liczby takich obiektów. Ponieważ potrzeba magazynowania nie znika, powstaje pole do zastosowania mniej lub bardziej tradycyjnych akumulatorów.

Dała przykład nam Australia

Stan Australia Południowa od dłuższego czasu borykał się z niedoborami energii. We wrześniu 2017 roku ze względu na kolejny niedobór, ponad 1,7 mln Australijczyków pozbawionych zostało prądu. Kolejny blackout nawiedził kraj na początku tego roku. Chociaż blackouty powszechnie wiązano z zamknięciem wszystkich pozostałych w stanie elektrowni węglowych i przejściu całkowicie na źródła odnawialne oraz gaz. Największy udział (40 procent) w miksie energetycznym stanu ma energia słoneczna. Jednak wkład w blackouty miały także udział awarie sieci. Stanowe władze zdecydowały się na zainwestowanie w magazyn energii. Instalacja o mocy 100 MW i pojemności 1219 MWh została zlecona firmie TeslaII)http://gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/29003/powstal-najwiekszy-na-swiecie-bateryjny-magazyn-energii, która wybudowała go w rekordowo krótkim czasie. Nie jest to jednak przykład odosobniony. We własne technologie magazynowania energii inwestują także inni giganci, między innymi niemiecki EWE oraz koreański LG.

   [ + ]

I.https://en.wikipedia.org/wiki/TV_pickup
II.http://gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/29003/powstal-najwiekszy-na-swiecie-bateryjny-magazyn-energii