27.11.2018

Afrykańskie wyspy wysyłają SOS

Afrykańskie państwa wyspiarskie oczekują większej pomocy w radzeniu sobie ze skutkami zdrowotnymi zmian klimatycznych. Borykają się z pogarszającym się dostępem do wartościowej żywności oraz z nawrotem chorób przenoszonych przez komary[1].

Powracające susze i nieprzewidywalne zmiany pogodowe powodują ogromne straty dla afrykańskich rolników, co powoduje wiele dramatów wśród lokalnej ludności. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co najmniej 23% zgonów w Afryce jest związanych ze środowiskiem.

„Co gorsza, oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, ponieważ globalne ocieplenie zakłóca dostawy żywności, źródła wody i powoduje anomalie pogodowe” – powiedział Magaran Bagayoko, dyrektor WHO ds. Chorób zakaźnych w Afryce.

Głównym problemem jest nieustający kłopot z dostępem do wody pitnej i chociaż w Afryce zrobiono już wiele by poprawić tą sytuację, efekt nadal nie jest zadowalający. Kraje wyspiarskie cierpią na tym kryzysie najsilniej.

Kryzys dotyczy także opieki i profilaktyki zdrowotnej. „Istnieje bardzo bezpośredni związek między wpływem zmian klimatu a kosztem opieki zdrowotnej” – ocenia Jean Paul Adam, minister zdrowia Seszeli, archipelagu na Oceanie Indyjskim. Zmiany te wystawiają budżet państwa na ogromną próbę.„Zmiany klimatyczne w tym nieregularne opady deszczu spowodowały w ciągu ostatnich 10 lat znacznie podniosły się koszty zapobiegania wirusowi Denga czy innym infekcjom przenoszonym przez komary.  Ogniska Dengi zdarzały się tylko podczas pory deszczowej, która trwała kilka miesięcy w roku. Teraz deszcz jest nieprzewidywalny i nadchodzi przez cały rok, podobnie jak choroba – dodał minister z  Seszeli.

Nieregularne opady powodują nie tylko sprzyjające warunki dla chorób przenoszonych przez komary, ale także związanych z poziomem higieny, jak cholera. Problemem stają się też susze, skutkujące spadkiem lokalnej produkcji żywności.

Wyspy Zielonego Przylądka walczą z widmem braku miejscowej żywności już od kilku lat.  Ponieważ lokalne rolnictwo cierpi, konieczny jest import, który jednak rodzi nowe problemy. Okazuje się, że importowany żywność wywołuje skutki zdrowotne, pojawiają się bowiem niespotykane wcześniej na większą skalę cukrzyca czy choroby serca.

 

[1] https://www.canberratimes.com.au/environment/climate-change/african-islands-send-sos-as-climate-change-worsens-health-20181109-p50ex5.html