Krakowski producent dronów zaprezentował rozwiązanie, które ma zrewolucjonizować inspekcje sieci energetycznych i obiecuje, że będzie taniej, szybciej i ekologicznie.
FlyTech UAV, krakowski start-up technologiczny opracował algorytm do rozpoznawania i rekonstrukcji linii energetycznych. Prace są wynikiem otrzymanego dofinansowania z Funduszy Europejskich, dzięki któremu udało się stworzyć drony przeznaczone do zadań inspekcyjnych oraz rozwinięto portfel usług inspekcyjnych dla sektora energetycznego. To innowacyjna na skalę światową oferta, która skróci i uprości inspekcje linii energetycznych. Do tej pory tego typu dane mogły byd pozyskiwane jedynie za pomocą systemów wyposażonych w kosztowne sensory LIDAR, teraz spółka opracowała rozwiązanie wykorzystujące drony i wysoko rozdzielcze kamery.
Gałęzie na złej drodze
Właściciele infrastruktury przesyłowej muszą regularnie dbać o jej nienaganny stan, w tym również o usuwanie przeszkód, które pojawiają się na jej drodze. Taką przeszkodą, która może naruszyć stan linii przesyłowej, są np. powalone drzewa czy gałęzie wrastające w korytarz linie.
W jaki sposób dowiedzieć się, gdzie roślinność staje na drodze sieciom?
Z pomocą przychodzą drony. Dzięki dronom można szybko przeprowadzić inspekcję nawet 12 km linii w ciągu jednego, 60-minutowego lotu. Na wysoko rozdzielczych zdjęciach widać miejsca, gdzie doszło do awarii czy uszkodzeń. Możliwa jest również szybka interwencja np. w razie awarii spowodowanej wichurą. Dron szybko i bez trudu dociera tam, gdzie nie dotrze człowiek.
Drony FlyTech UAV stanowią alternatywę dla kosztownych inspekcji za pomocą Lidaru.
Następnie dane zebrane podczas nalotu są poddawane obróbce. Dzięki wsparciu z Funduszy UE udało się opracować innowacyjny na skalę światową algorytm do generowania modelu 3D sieci na podstawie zdjęć. – Na tej podstawie otrzymujemy dokładne informacje o przebiegu linii i otaczających je przeszkód. Jesteśmy w stanie wskazać, w których miejscach wegetacja koliduje z liniami i niezbędna jest wycinka, a to wszystko z centymetrowymi dokładnościami – mówi Paweł Wiącek, specjalista ds. fotogrametrii z FlyTech UAV.
Rozwiązanie oferowane przez spółkę cechuje szybkość i dostępność, a także łatwość obsługi. Dron jest gotowy do lotu w kilka minut, operator planuje trasę, a naloty są realizowane w pełni autonomicznie, bez potrzeby ingerencji w trasę lotu. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, gdzie dronem steruje się w trybie ręcznym i niezwykle ważna jest precyzja i umiejętności operatora.
– Nasze drony są również przyjazne środowisku i mieszkańcom – są wyposażone w ciche silniki o napędzie elektrycznym – dodaje Wiącek.
Flagowy produkt FlyTech UAV dla energetyki
Jest nim samolot bezzałogowy – BIRDIE, wyposażony w aparat pełnoklatkowy – może zmapować do 12 km linii energetycznych w jednym, 60-minutowym nalocie, a takich nalotów można dziennie przeprowadzić kilka. Dodatkowo nielimitowana łączność GSM pozwala na loty poza zasięgiem wzroku, co ma szczególne znaczenie przy wymagających misjach liniowych, tak jak właśnie np. inspekcje linii, gazociągów, rurociągów. W razie braku odpowiedniej ilości miejsca do startu i lądowania, można użyć dedykowanego modułu VTOL – pionowego startu i lądowania.
Jeżeli priorytetem są inspekcje wizyjne, sprawdzi się wielowirnikowiec obserwacyjny, który ma co prawda krótszy czas lotu niż samolot, ale za to może podlecieć bliżej linii i słupa, i dokładniej „przyjrzeć się” w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń, również za pomocą kamery termowizyjnej czy UV.
Jednym z pilotażowych projektów z użyciem nowej technologii firmy były pomiary dla jednego z dostawców energii elektrycznej w Polsce. Plan misji wykonywanej systemem BIRDIE obejmował odcinki linii energetycznych o łącznej długości ok. 12 km. W rezultacie został przygotowany raport oględzin oraz wycinek – wszystko to w ciągu jednego dnia.
FlyTech UAV to krakowski producent dronów profesjonalnych, działający na rynku od 2013 roku. Obecnie spółka rozwija się a jej produkty są dostępne w kilku krajach Europy i Azji. Teraz FlyTech UAV planuje rozpocząć komercjalizację systemów dla energetyki, stworzonych w ramach właśnie zakończonego projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich.
Materiał prasowy. Więcej informacji: https://www.flytechuav.pl/energetyka.html.