09.04.2019

Innowacyjne projekty uczestników PowerUp! Część 1

EasySolar – prawdziwa rewolucja w fotowoltaice

Polski startup EasySolar, założony w roku 2012, opracował aplikację, która ma zrewolucjonizować sposób, w jaki firmy oferujące systemy fotowoltaiczne komunikują się ze swymi klientami i jak sprzedają im swoje produkty.

Aplikacja all-in-one, pierwsza tego typu na rynku fotowoltaiki – umożliwia firmom obsługę z jednego miejsca praktycznie całego procesu sprzedażowego, od początku do końca. Przykładowo, dystrybutor może użyć aplikacji do szybkiej wizualizacji instalacji PV w rozmowie z potencjalnym klientem, wykorzystując grafiki pozyskane z innych źródeł lub pobrane z map Google. Następnie bezpośredni sprzedawcy instalacji mogą określić dokładną liczbę i układ wymaganych paneli. Na koniec, aplikacja prezentuje kosztorys, przeprowadza analizę implementacji rozwiązania i wylicza okres zwrotu inwestycji – a wszystko to w ciągu pięciu minut.

Po miesiącu od wdrożenia produktu, EasySolar posiada ponad 400 zarejestrowanych klientów. 10% z nich już zakończyło okres próbny i zaczęło okres płatnej subskrypcji. Po udanym wdrożeniu rozwiązania, firma oczekuje dalszych sukcesów.

“Naszym celem długoterminowym jest poszerzenie oferty tak, aby móc oferować kolejne usługi klientom z innych branż. Dla nas nie ma barier – myślimy o wszystkich aspektach budowy domów i obiektów, takich jak architektura, pokrycia dachowe, oświetlenie czy stolarka okienna. Chcemy się rozwijać i poszerzać naszą ofertę we wszystkich tych obszarach” – wyjaśnia Marcin Dolata, założyciel i prezes EasySolar.

Niedawno firma weszła na lukratywny rynek amerykański otwierając biuro w San Francisco. Stało się to dzięki prowadzonemu przez firmę InnoEnergy pilotażowemu programowi „US Landing”, którego celem jest ułatwianie wejścia firmom na rynek amerykański i osiągnięcia tam sukcesu.

Program „US Landing” oferuje trzymiesięczne uczestnictwo w inkubatorze Incubatenergy, w którym uczestniczy 19 akceleratorów z różnych części USA działających w branży czystej energii. W okresie tego uczestnictwa startupy mają dostęp do szeregu usług, m.in. możliwości spotkań z potencjalnymi klientami, partnerami i inwestorami. Uczestnicy mogą również uzyskać porady na temat procesu certyfikacji i rejestracji swoich produktów, analiz rynkowych, zatrudniania pracowników w Stanach, aspektów prawnych i administracyjnych, wynajmu przestrzeni biurowej czy wystawienniczej do prezentacji swych produktów.

InTherSoft – innowacyjny czujnik termperatury dla branży energetycznej

W tegorocznej edycji konkursu PowerUp! kładziemy nacisk na produkty i usługi związane z branżą grzewczą. Doskonałym przykładem takiego projektu jest system szybkiego, precyzyjnego monitoringu temperatury opracowany przez krakowski startup InTherSoft.

W takich branżach jak produkcja chemiczna czy energetyka, precyzyjne systemy pomiaru temperatury to jeden z najważniejszych elementów działania spółki. Konwencjonalne termometry obecnie wykorzystywane do pomiaru temperatury cieczy pod wysokim ciśnieniem lub w przepływie są wysoce nieprecyzyjne. Opóźnienia w odczytach sięgające 50 sekund często prowadzą do przegrzewania się materiałów, co skraca okres użytkowania urządzeń i obniża jakość wytwarzanych produktów.

Jednak pojawiło się światełko w tunelu. InTherSoft zaprojektował i stworzył unikalną termoparę (czujnik temperatury), która jest w stanie dokonać precyzyjnego pomiaru temperatury w ekstremalnych warunkach przemysłowych. Czujnik współpracuje ze specjalnym oprogramowaniem, co znacząco ogranicza błędne odczyty. Umożliwia on ograniczenie do 15% przypadków przegrzewania się metali, optymalizując i obniżając temperaturę kontrolowanych procesów i poprawiając, do 70%, kontrolę bardzo gorącej pary. W zestawieniu z korzyścią polegającą na wydłużonej trwałości elementów ciśnieniowych instalacji przemysłowej, produkt InTherSoft wydaje się stanowić prawdziwą rewolucję w procesie opracowywania czystych technologii węglowych i umożliwia dostarczenie tańszej energii elektrycznej odbiorcom końcowym.

Firma InTherSoft sp. z o.o. powstała w roku 2014r. przy wsparciu KIC InnoEnergy. W zeszłym roku wzięła udział w inicjatywie InnoEnergy o nazwie Business Booster, prezentując swoje produkty i koncepcje na dwudniowej, międzynarodowej imprezie networkingowej, w której uczestniczyło 150 innych firm.

 

O InnoEnergy:

InnoEnergy to firma inwestująca w rozwiązania w branżach energetycznej, clean-tech, technologii mobilnych i w szeroko rozumianych technologiach inteligentnych. Dzięki naszemu know-how, finansowaniu i kontaktom, jesteśmy w stanie wspierać komercjalizację produktów oraz wprowadzanie ich na rynki międzynarodowe. InnoEnergy jest obecna w 40 krajach, gdzie współpracujemy z ponad 430 partnerami – największymi spółkami przemysłowymi, czołowymi ośrodkami badawczymi i ekonomicznymi oraz innowacyjnymi przedsiębiorstwami, inwestując ok. 100 mln euro rocznie w rozwiązania zwiększające konkurencyjność naszej gospodarki dzięki czystszym, lepszym i wydajniejszym technologiom.

Jednym z najważniejszych projektów InnoEnergy jest konkurs PowerUp! przeznaczony dla startupów działających w branży energetycznej i sektorze cleantech z 24 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody pieniężne i możliwość uczestnictwa w prestiżowym programie Highway®, umożliwiającym uzyskanie wsparcia finansowego do 150 tys. euro, pomocy w budowaniu zespołu oraz dostępu do klientów i inwestorów.

Wiecej o projekcie: PowerUp!