30.11.2018

Klimatyczne problemy Finlandii

Największymi klimatycznymi problemami dla Finlandii są transport, ogrzewanie i jedzenie mięsa – uważa minister spraw wewnętrznych tego kraju Kai Mykkänen.[1]

Minister Mykkänen alarmuje na blogu „Puheenvuoro”[2], że o zmianach klimatycznych nie można już mówić w kontekście przyszłych pokoleń. „Nie mówimy już o naszych wnukach!…. Jesteśmy bliscy obserwowania, jak setki milionów ludzi stają się uchodźcami klimatycznymi i jak będzie to miało wpływ na życie coraz większej liczby nas” – napisał Mykkänen.

Fiński minister przypomniał jednocześnie ostatni raport IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu przy ONZ). Grupa badawcza przyznała, że uważany za krytyczny próg wzrostu średniej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza zostanie osiągnięty już w latach 2030-2052 – podkreślił.

Zdaniem Mykkänena, w obecnej sytuacji świat musi inwestować w energię jądrową i sztuczne pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery.

Akurat państwa nordyckie są dobrym przykładem innowacyjnego i czystego pozyskiwania energii, w dużej mierze  wolego od emisji dwutlenku węgla. Jednak pomimo tej sytuacji Finowie widzą możliwość kolejnych redukcji. „Nasze wyzwania to jedzenie, ogrzewanie i transport” – stwierdził Mykkänen.

„Niezależnie od tego, czy Fennovoima[3] zbuduje elektrownię jądrową w Hanhikivi, czy też Finlandia zwiększy moc elektrowni wiatrowych dwu- lub trzykrotnie, musimy podejmować inne działania na rzecz klimatu. Pytania dla nas samych to czy możemy zmniejszyć o połowę ilość ciepła wytwarzanego przez spalające się paliwa w regionie Helsinek, i czy Finowie przestawią się na samochody elektryczne już w następnym dziesięcioleciu, a nie w kolejnych dekadach „- napisał Mykkänen.

Minister zwrócił również uwagę, na dość niecodzienną kwestię, którą nie każdy łączy z klimatem, a mianowicie na konsumpcję mięsa. Zmiana diety może być kluczowa przy próbach ograniczenia emisji dwutlenku węgla przy wytwarzaniu żywności. Walka ze zmianami klimatu w przypadku Finów może się więc przenieść także na talerze.

 

[1] http://www.helsinkitimes.fi/finland/finland-news/domestic/15887-cars-heating-and-meat-eating-are-main-climate-problems-in-finland-says-mykkaenen.html

[2] http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/

[3] https://www.fennovoima.fi/en