09.05.2019

Start-up Challenge i najciekawsze innowacyjne projekty

Katowice, 24 kwietnia 2019 r. – Pomysły wykorzystujące sztuczną inteligencję, pionierskie rozwiązania, produkty, aplikacje, instalacje, chatboty – to z nich w katowickim Spodku powstanie aleja 100 start-upów. W dniach 14-15 maja br., równolegle do sesji i debat tematycznych w ramach European Start-up Days, odbywać się będą prezentacje uczestników konkursu Start-up Challenge, wielki finał wyłoni laureatów, 18 wyróżnionych wystąpi na scenach prezentacyjnych największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Konkurs na najlepsze start-upy po raz czwarty towarzyszy European Start-up Days i Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach (EEC – European Economic Congress). W tym roku do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba blisko 300 start-upów z kilku kontynentów. Finał Start-up Challenge wraz z ogłoszeniem laureatów nastąpi 14 maja br. o godz. 20.00 na scenie głównej katowickiego Spodka.

– Zgłoszenia do obecnej edycji konkursu Start-up Challenge mają wysoki, jeszcze bardziej wyrównany poziom niż w poprzednich latach. Przed nami finał – czyli wielkie emocje, ale i wielkie szanse – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Start-up Days w Katowicach, prezes Grupy PTWP. – Dajemy młodym biznesom możliwość zaprezentowania się przed potencjalnymi inwestorami i uzyskania merytorycznego, organizacyjnego i finansowego wsparcia od światowej klasy ekspertów oraz okazję do skorzystania z wartościowego mentoringu i dotarcia do mediów. Największe globalne korporacje obecne na Europejskim Kongresie Gospodarczym poznają nowe pomysły, które stworzą naszą „start-upową aleję gwiazd” w Spodku – dodaje.

Do grona 100 start-upów, które zaprezentują się na Scale-up Alley European Start-up Days, wybrane zostały pomysły z Białorusi, Niemiec, Polski (najwięcej), Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA. Są wśród nich pomysły na biznes obejmujące np. roboty softwarowe, chatboty – w tym np. dające wsparcie osobom z problemami takimi jak uzależnienia, rozwiązania wykorzystujące drony, rzeczywistość rozszerzoną, uczenie maszynowe, narzędzia do automatycznej analizy danych, infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, rozwiązania z obszaru medycyny, aplikacja nawigująca osoby niewidome i niedowidzące, rozwiązania, które będą umożliwiały ludziom przebywanie w atmosferze wolnej od smogu, urządzenia solarne i wiele innych.

Na scenach prezentacyjnych Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz przed uczestnikami European Start-up Days w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek pokaże się 18 wybranych start-upów. Oto kilka z nich:

Brandee

zakłada stworzenie i implementację komercyjnej nanonitki fotowoltaicznej, która może być wplatana w różnego rodzaju materiały włókiennicze. Następnie będzie wykorzystywana wszędzie tam gdzie jest ograniczony dostęp do energii elektrycznej, przy jej pomocy będzie można naładować przenośne urządzenia mobilne takie jak komórka, tablet czy laptop. Opracowaną technologię można wykorzystać przy produkcji np. parasoli plażowych, namiotów w górach i innych produktów włókienniczych. Innowacja powstaje przy współpracy z Instytutem Włókiennictwa w Łodzi.

MakeGrowLab

którego produktem jest wertykalna Farma SCOBY- szybko odnawiającego się i w pełni biodegradowalnego materiału, który może być użyty w produkcji np. opakowań jednorazowych zastępujących plastik, tekstyliów czy produktów wnętrzarskich. Materiał SCOBY może rosnąć na odpadach lokalnie, w pomieszczeniu bez dopływu energii słonecznej, co wyróżnia go z grupy materiałów szybko odnawiających się. MakeGrowLab oferuje także pomoc we wdrożeniu gospodarki cyrkularnej dla przedsiębiorstw.

Optimo Light

to autonomiczna, inteligenta oprawa oświetleniowa, dokonująca zdalnego pomiaru luksów. Realizując automatyczną regulację mocy oświetlenia kompensuje nasłonecznienie zewnętrzne, gwarantuje ilość światła w miejscu pracy zgodnie z normą, wykluczając zbędne prześwietlenie. Praca oprawy uwzględnia również obecność użytkowników, ponadto przekazuje wszelkie uzyskane parametry takie jak: obecność osób, moc oprawy, ilość luksów w wyznaczonym miejscu pracy do sterownika sieciowego. Wizualizując posiadane wyniki pokazuje istniejące trendy w czasie rzeczywistym oraz na podstawie wyników historycznych.

Syntoil

proponuje instalację przerabiającą zużyte opony (w postaci granulatu gumowego) na produkty przemysłowe – z użyciem procesu ciągłego pirolizy. Na świecie wymienia się ponad miliard opon rocznie; olbrzymia część trafia do spalania m.in. w cementowniach w celach energetycznych. Warto jednak przerabiać opony w ramach circular economy – tak, by surowce wróciły do produkcji gumy. Syntoil ma zbudowany prototyp przemysłowy przerabiający 200 kg granulatu na godzinę; jest w trakcie rundy inwestycyjnej na budowę docelowej wersji instalacji pożytkującej 800 kg granulatu na godzinę, a także na rozwój całego biznesu.

Do konkursu Start-up Challenge aplikować mogły start-upy, które nie funkcjonują na rynku dłużej niż pięć lat i mają na koncie innowacyjny produkt, technologię, model biznesowy lub zoptymalizowany istniejący proces w jednej z sześciu kategorii branżowych konkursu: new industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny), environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów), tradition & modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo), health & biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia), business processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR), client & lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego).

Więcej o 100 finalistach konkursu przeczytać można na stronie internetowej European Start-up Days.

European Start-up Days, które odbędą się w dniach 14-15 maja br. w Katowicach, to wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy będą obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony  Start-up Days 

Źródło: Notatka prasowa