23.07.2020

Kompleksowe rozwiązanie fotowoltaiczne z dofinansowaniem rządowym

Osoby planujące instalację fotowoltaiczną w swoim domu otrzymały nowy instrument finansowy, pozwalający znacząco zmniejszyć jej koszt. Nowa wersja programu „Czyste powietrze” daje beneficjentom możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła.

 

– W pierwszej edycji programu „Czyste powietrze” beneficjenci mogli uzyskać jedynie pożyczkę na instalację fotowoltaiczną. Nowa wersja programu nie tylko znacząco lub w pełni finansuje instalację, ale także pozwala na połączenie finansowania ze znanym w Polsce programem „Mój Prąd”, z którego przyznawane są dotacje do 5 tys. zł na instalacje fotowoltaiczne o mocy 2-10 kW – mówi Michał Skorupa, Prezes zarządu FOTON Technik, Grupa innogy.

 

Maksymalna wysokość dotacji z programu „Czyste powietrze” to 30 tys. zł w podstawowej wersji dofinansowania. W planach jest także wersja rozszerzona dla mniej zamożnych osób, która ma wynosić aż 37 tys. złotych. W tym momencie projekt tej opcji dofinansowania jest w trakcie procedowania legislacyjnego.

 

Dofinansowanie mogą otrzymać osoby o dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100 tys. zł. Opcja dla mniej zamożnych osób zaplanowana jest dla gospodarstw wieloosobowych przy dochodach miesięcznych do 1400 zł netto na osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – do 1960 zł netto na osobę.

 

– W najlepszym przypadku koszt instalacji może zostać pomniejszony o kwotę 30 tysięcy złotych, a w planowanej wersji programu do osób mniej zamożnych nawet o 37 tysięcy. Takie dofinansowanie w połączeniu z ulgą termomodernizacyjną pozwoli na pokrycie znacznej części kosztów związanych z  termomodernizacją – dodaje Michał Skorupa, Prezes zarządu FOTON Technik, Grupa innogy.

 

Ponadto osoby posiadające już swój system PV mogą go rozbudować o pompę ciepła. Ten produkt jest nowością w ofercie FOTON Technik. Pompa ciepła pozwala nie tylko na ogrzewanie domu lub chłodzenie go latem, ale ponadto pozwala na podgrzewanie wody, co sprawia, że pojęcie „Comfort Home” nabiera jeszcze pełniejszego znaczenia.

 

– Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną tworzy kompleksowe rozwiązanie. Właśnie tak działamy w FOTON Technik – kompleksowo. Pomagamy Klientowi, na każdym etapie inwestycji i instalacji. Począwszy od zaprojektowania systemu, poprzez instalacje, aż po obsługę poinstalacyjną. Wprowadzamy na rynek nowe pojęcie w branży energetycznej – „Comfort Home”, które pozwoli naszym Klientom na szersze spojrzenie na usługi FOTON Technik. Dziś nowoczesny i wygodny dom to nie tylko nowiki technologiczne i zielona energia z modułów fotowoltaicznych. Comfort Home to pojęcie, które określa nowoczesne, zielone domy, świadomych i niezależnych energetycznie rodzin – mówi Michał Skorupa, Prezes zarządu FOTON Technik, Grupa innogy.

 

Ubieganie się o dofinansowanie jest bardzo proste i wygodne. Wystarczy wejść na stronę gov.pl i wybrać zakładkę „Nieruchomości i środowisko”, a następnie „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu składamy wypełniony wniosek wraz z załączonymi dokumentami. Na końcu wystarczy złożyć podpis elektroniczny za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego i gotowe.

 

– Warto pamiętać, że dofinansowanie mogą otrzymać osoby, które zakończyły inwestycję, są w trakcie jej realizacji lub jeszcze nie rozpoczęły realizacji. Natomiast rozliczeniu podlegają koszty poniesione przez potencjalnego beneficjenta nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale jednocześnie nie wcześniej niż przed 15 maja 2020 r. Warto zaznaczyć, że inwestycja, która podlega dofinansowaniu, musi zostać zakończona do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku. Natomiast uproszczone wnioski i mniejsza ilość formalności do spełnienia powinny skrócić czas oczekiwania na przyznanie dofinansowania z 90 do ok. 30 dni – uzupełnia Michał Skorupa, Prezes zarządu FOTON Technik, Grupa innogy.

 

Źródło: Notatka prasowa