25.10.2021

Pięć najpopularniejszych mitów na temat fotowoltaiki

Pomimo tego, że fotowoltaika rozwija się prężnie i cieszy się dużym zainteresowaniem, wciąż na jej temat funkcjonują różne mity. Poniżej wspólnie z ekspertami z Manitu Solar zestawiamy je z faktami.

„Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu”.

W tak popularnej branży pojawiają się ludzie, którzy mnożą i powielają mity. Obawa przed tym co nowe jest blokadą, aby zagłębić się w temat i dokonać rzeczowej analizy. Zebraliśmy więc 5 najczęściej pojawiających się mitów na temat fotowoltaiki w rozmowach z naszymi Klientami.

 

1) Fotowoltaika – to się nie opłaca

Często ludzie wypowiadają się na tematy, na których się nie znają i brakuje im wiedzy.

Nieufnie podchodzą do osób przedstawiających im zalety takiego rozwiązania, ponieważ szukają przysłowiowego „haczyka”.

Tymczasem wystarczy porozmawiać z dobrym ekspertem, który od kilkunastu lat nieustannie się edukuje oraz pracuje z producentami i klientami, aby rozwiać swoje wątpliwości.

Warto dowiedzieć się o mechanizmach wsparcia instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju oraz o szerokim wachlarzu produktów z różnych półek.

„Przy dobrym stosunku ceny do mocy instalacji i tym samym odpowiednim jej doborze do zużycia rocznego, okres zwrotu może zamknąć się już po 6-7 latach. Instalacja fotowoltaiczna to najlepsza lokata” – mówi Dawid Waligóra, Specjalista ds. Wsparcia Technicznego w Manitu Solar.

 

2) Fotowoltaika to wysokie ryzyko wystąpienia pożaru

Świadomość społeczna w temacie fotowoltaiki z miesiąca na miesiąc rośnie. Mimo tego, zdarzają się nieuzasadnione logicznie argumenty, podważające jej zalety. Jednym z kolejnych mitów jest stwierdzenie, że fotowoltaika jest powodem ryzyka wystąpienia pożaru.

„Nic bardziej mylnego…Co prawda wysokie napięcie sięgające 1000V kojarzy się z możliwością wystąpienia łuku elektrycznego przy najmniejszym uszkodzeniu przewodu. Dobierając jednak odpowiednie komponenty, przy podstawowej wiedzy instalatorskiej, można to ryzyko zminimalizować niemal do 0. Posiłkując się raportem TÜV, co prawda z 2015 roku, lecz dobrze ukazującego skalę, na 1,3 mln domów jednorodzinnych z instalacjami fotowoltaicznymi, pożary wystąpiły zaledwie w 210 przypadkach. Daje to 0,016% pożarów fotowoltaiki” – mówi Dawid Waligóra.

 

3) Fotowoltaika to inwestycja tylko dla bogatych ludzi

Tak może powiedzieć osoba, która nie zna się zupełnie na instalacjach, na kosztach, na zasadach działania i na możliwościach jakie daje fotowoltaika. Niemal wszyscy gdzieś mieszkamy i płacimy rachunki za prąd. Bogaci i ci mniej zamożni. Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest osiągalna dla obu grup.

„Koszty instalacji fotowoltaicznej rzeczywiście nie należą może do najniższych, ale warto wiedzieć, że zarówno Polska jak i cała Europa wspiera tę branżę mając na uwadze ekologię i dobro nas wszystkich. Poprzez rządowe systemy dofinansowań, jak również ulgi termomodernizacyjne te koszty możemy obniżyć. Koszty prądu stale rosną, natomiast długa żywotność modułów fotowoltaicznychjest jednym z dodatkowych atutów wskazujących, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna, jednak w okresie długoterminowym” – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający w Manitu Solar.

 

4) Konstrukcje fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji

Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją. Na szczęście na rynku są dostępne także technologie niewymagające serwisów.

Manitu Solar współpracuje z niemiecką firmą K2 Systems, największym producentem konstrukcji montażowych w Europie. W ofercie K2 Systems znajdują są specjalistyczne elementy montażowe, podnoszące konstrukcje na blasze trapezowej/płycie warstwowej. Dzięki temu cała instalacja działa efektywniej. Prawidłowo zamontowane moduły fotowowltaiczne nie posiadają ruchomych elementów i nie wymagają napraw czy kosztownej konserwacji.

„To wszystko powoduje, że konstrukcje oferowane przez Manitu Solar są bezpieczniejsze i nie wymagają okresowych przeglądów. W przypadku konkurencji są one wymagane, co rok lub co dwa lata, przez co dodatkowo obciążają finansowo klienta” – mówi Tomasz Łazarek, dyrektor zarządzający Manitu Solar

 

5) Fotowoltaika w polskich warunkach atmosferycznych nie jest możliwa   

Wielu klientów niedowierza, że jest możliwe uzyskanie 100% zapotrzebowania energii z modułów fotowoltaicznych w polskich warunkach pogodowych, kiedy lato jest bardzo krótkie, a w pozostałych porach występują częste zachmurzenia.

Tymczasem nasza strefa klimatyczna jest optymalna do produkcji energii ze słońca. Wystarczy tylko mieć wystarczającą wiedzę i pod właściwym kontem nachylenia zainstalować moduły fotowoltaiczne. Polacy już wiedzą, że nasz klimat nie stanowi kłopotu dla ekoinwestycji. Według badania Kantar Public, zleconego niedawno przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogow, prawie 60% respondentów to potencjalni prosumenci, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę w najbliższych latach.

Zanim uwierzy się w jakikolwiek mit należy dokonać krytycznej analizy oraz wesprzeć się doradztwem ze strony zaufanych ekspertów. Reasumując – fotowoltaika może opłacać się każdemu. Właściciele instalacji jednak nie od razu odczują zmianę w swoim portfelu, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa.