26.04.2019

Energia z plastikowych butelek

Całkowite pozbycie się z życia tworzyw sztucznych byłoby zupełnie niepraktyczne. Jak jednak poradzić sobie z rosnącą górą plastiku o ograniczonym zastosowaniu? Projektant przemysłowy Chris Allen twiedzi, że ma sposób na zagospodarowanie z pożytkiem jednych z najpowszechniejszych obiektów, zaśmiecających naszą planetę – plastikowych butelek. Swoją ideę nazwał „The Plastic Plan”.

Ten projekt wymaga milionów plastikowych butelek wraz z korkami. Z materiałem nie będzie problemu, można się w niego zaopatrzyć chociażby na wysypiskach czy w zakładach recyklingu, w których przeróbka plastiku łączy się z wysoką emisją gazów cieplarnianych. Następnym krokiem jest przekształcenie plastikowych butelek w kostki, które mogą unosić się na powierzchni oceanu. Tysiące takich kostek można łączyć, tworząc pływającą strukturę, wielkości nawet kilku sportowych boisk.

Źródło: http://www.alternative-energy-news.info/the-plastic-plan-energy-from-plastic-bottles/

Usunięte ze środowiska butelki tworzą w ten sposób platformę do produkcji i magazynowania energii. Mogą unieść panele fotowoltaiczne, wiatraki czy instalacje przetwarzające energię falowania morza. Cała struktura jest tak zaprojektowana, że może służyć za odpowiednik elektrowni szczytowo-pompowej. Czysta, odnawialna energia może służyć do pompowania wody do zbiornika, umieszczonego nawet 30 metrów ponad poziomem morza. Woda z górnego zbiornika, wypuszczana w razie potrzeby napędza turbiny, produkujące energię elektryczną, wtedy gdy jest potrzebna w systemie elektroenergetycznym[1].

Allen uważa, że idealnym miejscem dla struktur jego pomysłu będzie Zatoka Meksykańska w okolicach Nowego Orleanu, gdzie łańcuch takich pływających „wysp” tworzyłby dodatkową ochronę brzegu przed oceanem. Chris Allen wierzy, że jeśli wykorzystamy efekt skali, projekt ten może być odpowiedzią i na kryzys z odpadami jak i na brak czystej energii, powstającej bez emisji gazów cieplarnianych.

[1] http://www.alternative-energy-news.info/the-plastic-plan-energy-from-plastic-bottles/