08.06.2022

Jak fotowoltaika pozwala oszczędzać samorządom na rachunkach za prąd?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się zainteresowaniem również wśród samorządów. Wielu wójtów, burmistrzów, starostów już zdecydowało się na takie rozwiązanie, licząc na znaczne oszczędności w rachunkach za prąd, a także poprawę czystości powietrza. Inni stoją w kolejce po dofinansowanie mając świadomość, że to przyszłościowy i właściwy kierunek.

W ostatnich latach bycie eko jest modne. Wśród samorządów także.

Obserwujemy jak gminy, powiaty, starostwa prześcigają się w ekoinwestycjach. Jest to jak najbardziej uzasadnione.

Są samorządy, które szybko dokonały analizy opłacalności i zdecydowały się na inwestycje fotowoltaiczne. Własne farmy fotowoltaiczne wybudowały dotychczas m.in. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w Rzeszowie, Lublinie i Koninie.

Dzięki inwestycjom w farmy fotowoltaiczne, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie od 2016 roku udało się zaoszczędzić na rachunkach za prąd już ponad 3,5 mln zł.

W energetykę odnawialną inwestują na dużą skalę oprócz samorządów i ich przedsiębiorstw z większych miast również mniejsze miejscowości. Takim przykładem jest gmina i miasto Lądek-Zdrój, gdzie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW ma przynosić oszczędności na rachunkach za energię nawet 280 tys. rocznie.

Fotowoltaika przynosi wiele korzyści. Zwykle mówi się dużo o korzyściach indywidualnych, ale coraz częściej również samorządy przykładają uwagę do oszczędności i bycia eko na większą skalę. Walka ze smogiem, obniżenie rachunków za prąd, a także zapewnienie sobie niezależności energetycznej to bardzo przekonujące argumenty, które powodują, że społeczeństwo jest bardziej zadowolone i zdrowsze. Ważne, żeby zmienić przekonania i otworzyć się na nowe – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający Manitu Solar Sp. z o. o.

Fotowoltaika jako źródło oszczędności indywidualnej i zbiorowej

Oszczędności na rachunkach za prąd pozwalają na inne inwestycje. Świadomość w tym zakresie na skutek edukacji społecznej rośnie. W związku z tym, liczba innowacyjnych pomysłów wykorzystania energii z instalacji fotowoltaicznej stale się zwiększa.

– Zapotrzebowanie na energię rośnie, co wiąże się bezpośrednio z cenami energii i surowców, które również rosną. Już w ubiegłym roku obserwowaliśmy znaczący wzrost cen ropy.  Ostatnie wydarzenia w skali światowej potwierdzają wymownie ten trend. W związku z tym warto zadbać o niezależność energetyczną. Samorządy także mają tego świadomość i podążają w tym kierunku – dodaje Piotr Kisiel

Oprócz standardowych form oszczędzania poprzez fotowoltaikę coraz więcej modułów fotowoltaicznych możemy zaobserwować w nietypowej formie również w Polsce.
Samorządy inwestują pieniądze w znaki wraz z oświetleniem zewnętrznym zasilanymi energią z fotowoltaiki i małej turbiny wiatrowej. Ławeczki solarne nie są już rzadkością. W 2017 roku pojawiły się w Zielonej Górze jako inwestycja z budżetu obywatelskiego. Obecnie można je spotkać w innych polskich miastach. Mieszkańcy mogą na takich ławeczkach nie tylko usiąść, ale także doładować telefon lub inne urządzenie mobilne. Oprócz ławeczek zasilanie fotowoltaiczne coraz częściej stosuje się do oświetlania miast. Polska znajduje się również w europejskiej czołówce pod względem rejestracji autobusów elektrycznych. Według raportu „Polish EV Outlook 2022” realizowanego cyklicznie przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych do połowy 2022 r. aż 64 polskie przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej będą dysponować autobusami elektrycznymi w swoich flotach. W ciągu kolejnych miesięcy łączna liczba e-busów w Polsce wyniesie prawie 850 szt. – prawie cztery razy więcej niż pod koniec 2019 r. Największą flotą – składającą się ze 160 e-busów – dysponuje MZA Warszawa. Pojazdy zeroemisyjne stanowią prawie 11% floty stołecznego przedsiębiorstwa. Na kolejnych miejscach znajdują się takie podmioty jak MPK Kraków (79 szt., 13,7% floty), MPK Poznań (59 szt., 18,3%), PKM Jaworzno (44 szt., 62,9% – to najwyższy procentowy udział w Polsce wśród przedsiębiorstw posiadających co najmniej 3 e-busy) oraz MZK Zielona Góra (43 szt., 48,3%).

Moduły fotowoltaiczne na dachach przystanków autobusowych można już zaobserwować w polskich miastach. Pozyskana energia elektryczna, wykorzystywana jest do podgrzewania specjalnych mat elektrycznych lub ich chłodzenia.

Obecnie w wielu krajach, panele służą jako ekrany akustyczne na autostradach. Nowością jest usytuowanie paneli jako elementów konstrukcji samej drogi. Chińczycy opracowali technologię, która pozwala na budowę chodników i ścieżek rowerowych z modułów fotowoltaicznych.

Pomysły na wykorzystanie energii pochodzącej z fotowoltaiki mnożą się. Jest to bardzo budujące. Cieszę się, że w Polsce trendy z Europy szybko się przyjmują i samorządy z takim zaangażowaniem wprowadzają społeczeństwo na wyższy poziom świadomości. Jestem przekonany, że wykorzystanie zielonej energii jeszcze nie raz nas zaskoczy – podsumowuje Piotr Kisiel