12.08.2020

Jak pandemia wpłynęła na rozwój pojazdów elektrycznych?

Elektromobilność zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Obecnie samochody elektryczne uznawane są za pojazdy przyszłości. Czy mają one szansę zdominować rynek motoryzacyjny i jak na rozwój elektromobilności wpłynęła pandemia koronawirusa?

Dlaczego warto rozważyć zakup pojazdu elektrycznego?

 

Pojazdy elektryczne to przede wszystkim mądry wybór dla środowiska. Najczęściej bowiem wykorzystywane są w nich akumulatory litowo-jonowe, dzięki którym możliwe jest odzyskiwanie energii w trakcie hamowania. Dodatkowo są tańsze w użytkowaniu, mają prostą konstrukcję i, co istotne, ich praca jest cicha i ekologiczna. Silniki pojazdów elektrycznych są chłodzone przez powietrze (nie wykorzystują obiegu olejowego), a efektywność procesu przemiany energii na ruch jest wysoka.

W jaki sposób pandemia wpłynęła na rynek metali i co to oznacza dla rozwoju pojazdów elektrycznych?

 

W ostatnich latach mogliśmy dostrzec dynamiczny rozwój rynku pojazdów elektrycznych. Jednym z ważniejszych aspektów mających na to wpływ, jest fakt, iż niosą one ze sobą korzyści względem czystości powietrza. Chiny i Europa w głównej mierze rozpoczęły dążenie do tego, aby transport stał się bardziej przyjazny środowisku – narzucone zostały ograniczenia w przemyśle górniczym, a kolejne inwestycje musiały uwzględniać nowe założenia ekologiczne. Dynamiczny rozwój rynku pojazdów elektrycznych zapoczątkował wzrost popytu na metale wykorzystywane do ich budowy. Na jakie surowce wzrosło zapotrzebowanie? Przede wszystkim na lit, kobalt i nikiel. Warto podkreślić, że porównaniu do 2018 r., ich ceny spadły o ponad połowę.

 

Pandemia koronawirusa zakłóciła jednak dalszy rozwój rynku metali do tego stopnia, że popyt na wymienione surowce zaczął spadać. Aczkolwiek długoterminowe prognozy zapowiadają, że sytuacja ta ulegnie zmianie i chwilowy kryzys wkrótce się zakończy. Co ciekawe, to właśnie rozwój rynku pojazdów elektrycznych będzie miał wpływ na to, że zapotrzebowanie na metale będzie się zwiększać.

 

Szacuje się, że sprzedaż pojazdów elektrycznych od poprzedniego roku do 2025 roku ma wzrosnąć z 2 milionów do 8,5, a do 2030 roku sprzedaż najprawdopodobniej będzie oscylować w granicach około 26 milionów sztuk.

Rozwój rynku pojazdów elektrycznych – jakie są prognozy na przyszłość?

 

Niemcy, Francja i Chiny – to państwa, które w największym stopniu koncentrują się na rozwoju tej gałęzi przemysłu, przeznaczając na usprawnienie pojazdów elektrycznych wysokie budżety. Skupiają się głównie na tym, aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu nastąpi modernizacja transportu.

 

Źródło: https://globenergia.pl/pojazdy-elektryczne-przyszloscia-transportu-jak-na-ich-rozwoj-wplynela-pandemia/