21.05.2019

Włoski Enel uruchamia pierwszą elektrownię słoneczną w Zambii

Włoski koncern energetyczny Enel uruchomił pierwszą swoją dużą elektrownię słoneczną w Zambii. Wybudowana za 40 milionów dolarów 34 MW instalacja Ngonye ma wytwarzać 70 gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie, którą na mocy 25-letniego kontraktu typu PPA (Power Purchase Agreement) odkupi państwowa spółka energetyczna ZESCO.

Inwestycja jest częścią programu Scaling Solar Banku Światowego, mającego na celu dywersyfikację źródeł produkcji energii elektrycznej w Zambii i zwiększenie zdolności wytwarzania energii ze Słońca.

Jeśli chodzi o produkcję energii, Zambia opiera się na źródle odnawialnym – hydroenergetyce, ale jest jednocześnie silnie uzależniona od energii z wody. Dlatego rząd dąży do dywersyfikacji wytwarzania i w ciągu najbliższych lat planuje m.in. zainstalowanie elektrowni fotowoltaicznych o mocy 600 MW.

„Dzięki projektowi Ngonye dywersyfikujemy strukturę wytwarzania w celu zabezpieczenia się przed poważną suszą i skutkami zmian klimatycznych” – powiedział Antonio Cammisecra, szef Enel Green Power.

Ngonye jest własnością spółki, w której Enel Green Power posiada 80% udziałów, a miejscowa Industrial Development Corporation (IDC) – pozostałe 20%.

Enel w Afryce zamierza zainwestować 700 mln euro w projekty z zakresu energetyki odnawialnej. Do 2021 r. moc nowych źródeł OZE – wiatrowych i słonecznych – ma sięgnąć 900 MW[1].

[1] https://www.cnbc.com/2019/04/30/italian-energy-firm-enel-switches-on-its-first-power-plant-in-zambia.html